Vyzkoušejte zmrzlé bubliny

22.02.2021

Bublinové hrátky nejsou omezené pouze na léto, ale to asi víte. Spolu s dětmi můžete vytvořit i zmrzlou bublinu. Sledovat jak mrzne, užívat si jedné bubliny třeba půl hodiny anebo zkoumat zázraky přírody pomocí "vědy pro děti".

foto: Aaron Burden
foto: Aaron Burden

Zmrzlé bubliny. Ano, jeden způsob je vytvořit bublinu, nechat ji zmrznout a potom ji ukázat dětem. Druhý, zajímavější, pestřejší a mnohem zábavnější způsob je zapojit do celého pokusu děti. Během pokusu jim můžete třeba vysvětlit kapalné, plynné i pevné skupenství - a navíc přímo ukázat změnu mezi kapalným a pevným skupenstvím. Nechte zmrznout bublinu před očima, sledujte krásné útvary vznikajícího ledu a bavte se. Tak pojďme na to...


Bublifuk, brčko a mokrý podklad.

V podstatě jediné, co potřebujete k tvorbě zmrzlých bublin je bublifuk. Ať už kupovaný nebo namíchaný doma, je to jedno. Jak namíchat bublifuk si můžete přečíst na mém blogu. Dál vám hodně pomůže brčko, kterým velmi pohodlně vytvoříte bublinu. Bublinu foukněte na mokrý podklad (mokrá větvička, vlhké víčko apod.), tak bublina nepraskne. A potom už jen čekejte.


Čekejte cca 1 minutu - nebo půl hodiny

Už po minutě můžete vidět zamrzlou bublinu. První kousky ledu v bublině se začínají objevovat cca po 20 sekundách. Pokud je opravdu zima, je možné, že bublina vydrží třeba půl hodiny a déle. Nám vydržela 37 minut. 

Teplota -7°C a bezvětrné počasí

Voda sice začíná zamrzat při 0°C, ale detergent (mýdlo) průměrně až při -12°C. Na bubliny je tedy třeba pořádné zimy. Mé osobně se podařilo vytvořit zamrzlou bublinu už při -7°C, ale nevydržela dlouho. Čím větší zima, tím lépe. Doporučuji tedy mráz větší než 10 pod nulou. Potřebujete také bezvětrné prostředí, protože vítr může bublinu prasknout.

Také je možné jednoduše použít mrazák. Vytvoříte bublinu, šoupnete do mrazáku, necháte ji tam cca 3-4 minuty a vyndáte. To je celkem jistota - ale připravíte se o kouzlo proměny kapaliny na led.


Ideální teplota bublifuku

Tady máte docela na výběr. Pokud je venku více jak 10 stupňů mrazu, můžete klidně použít bublifuk pokojové teploty. Pak jsou tu ale ještě 2 různé možnosti. 1) dejte bublifukovou směs do mrazáku (cca 20 minut) a nechte ji pořádně vychladit. Ale pozor, nesmí zmrznout! Potom fouknete bublinu a ona zmrzne velmi rychle. Tenhle způsob je ale zbytečně náročný a nevyzpytatelný. Zkuste jiný způsob. 2) bublifukou směs zahřejte třeba na 50°C (ohřejte v hrnci, anebo dejte jednoduše na topení). Horká voda totiž zmrzne rychleji než studená - říká se tomu Mpembův jev. Horká bublina vám tak zamrzne rychleji.

Zamrznutá bublina v útvarech

Když prasknete obyčejnou bublinu, hned zmizí. Zmrzlá bublina ne. Praskne jen na místě, kde ji propíchnete, a zbytek drží. Zkuste to! Můžete také zkoušet brčkem vyfouknout různé útvary, jako jsou housenky nebo třeba sněhulák.

Schválně, kolik bublin se vám podaří postavit na sebe?Váš bublinář Daniel
Mohlo by vás zajímat

Malování pomocí bublin je krásná a zábavná aktivita. Jedná se o skvělou příležitost strávit společně rodinný čas. Tato aktivita je zábavná a tvůrčí, rozvíjí představivost, estetiku a jemnou motoriku.

Kouzlo bublifuku je mnohem větší, než jen tvorba barevné bubliny. Může pomoct i zpěvákům. Dechové cvičení pro zpěváky - koukněte se na krátký rozhovor s učitelkou zpěvu.

Staň se součástí bublinového festivalu úplně jinak... Staň se dobrovolníkem. Naučíš se mnoho bublinových věcí a principů. S Tvojí pomocí se stanou Bublinové festivaly těmi nejlepšími akcemi pro děti v okolí a zaručíte opravdovou radost jak dětem, tak rodičům.