Jak vyrobit bublifuk doma

13.01.2021

Chcete udělat dětem opravdu radost? Namíchejte jim domácí bublifuk! A co víc, můžete je přizvat k dílu a vyrábět společně. Internet je plný receptů na bublifuk, ale ten můj má jednu obrovskou výhodu. Můžete ho používat téměř ihned po namíchání. Prostě namícháte a bubláte :). Zkrátka domácí bublifuk od ZABUBLEJ. 

Výroba bublifuku je věda. Přestože jsem při studiích neměl rád chemii a fyziku, nakonec mě tyhle předměty stejně dohnaly. Teď už vím proč a jak bubliny vznikají. Ale kromě samotných látek je také třeba znát poměry látek. Úplně nejlepší bublifuk pro tvorbu bublin velkých i malých je samotný bublifuk ZABUBLEJ s použitím speciálních nástrojů. Pokud chcete ušetřit místo, peníze a čas, pak je pro vás ideální koncentrát ZABUBLEJ, ze kterého si můžete namíchat vámi požadované množství. 

Jsme ale přece Češi - zvládneme bublifuk namíchat sami! Proto jsem pro vás vymyslel a ozkoušel prvotřídní bublifuk - zvládne to každý. Zvládnete to spolu s dětmi. Zvládnete to s tím, co máte v kuchyni. Bublifuk sice pochopitelně nefunguje tak dokonale jako Zabublej, ale funguje dobře! Velmi dobře! Už nemusíte pořizovat glycerin, čekat 24 hodin a nemít jistý výsledek. 

CO POTŘEBUJETE:


ČAS

Čas na přípravu: 5 minut
Čas na míchání bublifuku: 20 minut
Čas na odležení: 40 minut (není úplně nutné, ale zlepší to kvalitu)
Celkový čas: 1 hodina a 5 minut


NEŽ ZAČNETE, PŘIPTAVTE SI:
- Velká mísa či hrnec (alespoň 3 litry)
- 2 hrnky
- Polévková lžíce
- Čajová lžička
- Prášek do pečiva
- JAR (ideálně opravdu značku JAR! nebo jiný, třeba ekologický Sonett)
- Převařenou nebo destilovanou vodu

JAK PŘIPRAVIT:


1. PŘEVAŘTE VODU
Odměřte 5 hrnků vody a převařte ji. Poté nechte cca 10 minut chladnout. Voda by měla být hodně teplá, ne vařící.

2. PŘIDEJTE DETERGENT
Odměřte 1 hrnek Jaru. Hrnek nalijte do teplé vody. Vše pořádně promíchejte lžící. Zbytek Jaru v hrnku vypláchněte již vzniklou směsí a nalijte zpět do hrnce.

3. ZMĚŇTE HODNOTOVOU KONCENTRACI - pH
Do směsi přidejte lžičku prášku do pečení a řádně promíchejte. Ať tam nemáte žádné kousky. Vyvarujte se pěny.

4. NECHTE ODLEŽET
Nechte směs uležet cca 40 minut. Potom mírně promíchejte. Doplňte domácí bublifuk a můžete bublat. Používejte pod dohledem dospělé osoby

                                                         A JE TO!


TIPY PRO EXTRA KUTILY:

- Vyvarujte se pěny!  Ať už mícháte bublifuk anebo bublifuk používáte - pěna zapříčiní, že bubliny budou praskat. Je dobré udržovat tekutinu bez pěny. Pokud se pěna vytvoří, doporučuji ji odstranit.

- Pro větší kvalitu bublifuku (i na obrovské mega bubliny!!!) přidejte cca ½ čajové lžičky Guarové gumy (stojí cca 40,-). Gumu vmíchejte nejdříve do Jaru a až potom smíchejte s vodou. Můžete přidat mírné množství vody (1-2 hrnky).

- Pokud chcete pouštět veliké bubliny, sežeňte si bavlněný provázek, alespoň 0,5cm široký. Z provázku udělejte oko a přidělejte ke dvěma tyčkám. Bubliny pouštějte venku! Nástroj ponořte do tekutiny, poté vyjměte a nechte mírně okapat. Pak zvedněte do výšky, rozevřete a nechte vzduch, aby vytvořil bublinu z bublinové blány. Tím, že dáte tyčky zase k sobě, můžete bublinu uzavřít a ona odlétne.

- Koukněte se na můj článek o tom, jak bubliny fungují. Dozvíte se tam, jak s bublinami zacházet, co u nich sledovat apod. Číst ho můžete tady: Číst článek.

Tak ať vám to dobře jde a hezky si zabubláte! 
Váš bublinář Daniel


VIDEO NÁVOD JAK VYROBIT DOMÁCÍ BUBLIFUK

Trochu jiný návod