Jak bublifuk pomáhá se zpěvem

05.10.2021

Kouzlo bublifuku je mnohem větší, než jen tvorba barevné bubliny. Může pomoct i zpěvákům. Dechové cvičení pro zpěváky - koukněte se na krátký rozhovor s učitelkou zpěvu.

V poslední době jsem obdržel celou řadu zpráv. V jedné z nich mi psala učitelka sólového zpěvu, že chce můj bublifuk, protože bublifuk používá ve výuce zpěvu. Cože? Proč? Jak? To byly i mé otázky. Můžete si přečíst shrnutí našeho rozhovoru s učitelkou Janou Č., a co následovalo po její větě: "Využívám bublifuk při výuce k dechovým cvičením pro sólové zpěváky. Takže i tak může bublifuk posloužit."

"Bublifuk je pro mě vynikající pomocník!"
říká učitelka sólového zpěvu Jana Č.


ROZHOVOR:

Jak může bublifuk pomoct zpěvákům? Zejména těm začínajícím...???

Pro zpěváka je potřeba, tak jako pro dechové nástroje, umět ovládat dech. Bublifuk mi slouží luxusně. Děti mají pocit, že si hrají a přitom pracují. J. A. Komenský přece tvrdil, že nejlepší je škola hrou. Jediné, co je třeba hlídat, je klidný nádech a pravidelný výdech. Pokud je usměrněný do bublifuku, vyfukují děti velkou spoustu malých bublinek. Pokud chceme co nejdelší klidný výdech, dávám za úkol vyfouknout bublinu co největší.

Vážně je to takhle jednoduché? Foukat hodně nebo málo?

Zdánlivě jednoduchá záležitost, ale některým se hned nedaří. Hodně dětí foukne rychle, prudkým výdechem a tak bubliny mohou praskat. Se zpěvem je to pak hodně podobné. Je potřeba připravit klidný nádech a aktivovat bránici.

Jak to tedy vypadá?

Není to žádná věda. S dětmi se jednoduše trénuje výdech. Co nejdelší klidný výdech pomáhá utvořit velkou bublinu. Pravidelný pevný, ale zároveň dlouhý výdech pak tvoří hodně malých bublinek. Dochází tak nejen k cvičení bránice a dechu, ale také k vizualizaci daného cvičení.

To jde přeci ale i bez bublifuku ne?

Ano, šlo by to. Ale právě vizualizace dechu pomocí bubliny může být velmi názorná pro děti. Zároveň jde o normální trénink a cvičení, ale hravou formou. Zábava tak pomůže a zlepšuje práci s dechem. Pro mě je bublifuk vynikající pomocník.Zajímavé, že? 
Váš bublinář Daniel