Věděli jste, že bubliny jsou nejen zábavou, ale také dobré pro vaše děti? Bublifuk rozvíjí celou řadu dovedností, jemnou i hrubou motoriku. Druhá část článku o bublinách je věnována oblastem, ve kterých bubliny pomáhají rozvoji dítěte. V článku se dozvíte, proč je dobré dětem pořídit bublifuk.
"A též mně, jenž životu přeji, zdá se, že motýl i bublina i co se jiní podobá mezi lidmi, ví o štěstí nejvíce."
Fridrich Nietzsche
V ČEM JSOU BUBLINY DOBRÉ PRO DĚTI? Z vědeckého hlediska...
Asi jste si už zjistili, že jsem učitel. Nejen z toho důvodu bych vám rád popsal také důvody, proč jsou bublifuky pro děti dobré. Nejenom že se u toho děti radují a smějí, což nás jako rodiče velmi těší, ale dokonce to naše děti i rozvíjí. Selský rozum nám říká, že je pro dítě dobře, když běhá venku na čerstvém vzduchu. Z vědeckého hlediska však bubliny významně podporují rozvoj dítěte.
V první řadě bublifuky (ty klasické) rozvíjí jemnou motoriku dítěte. Dítě se učí manipulovat s nástrojem, chytat nástroj jako tužku, namáčet do nádobky, přikládat k ústům a foukat. Ale učí se také bubliny chytat, trefit se do nich prstem, prasknout je tleskáním apod.
Děti se také učí očima sledovat pohybující se předmět, což je v prvních měsících a letech velmi důležité. Následuje propojení a koordinace oko-ruka, ať už se jedná o foukaní bublifukem nebo praskání bublin. Bublifuk pomáhá dětem rozvíjet smyslové zpracovávání vjemů. Bubliny jsou mokré a třeba i slizké a dítě se tak učí rozeznávat pomocí smyslů.
Další oblast, kterou bublifuk a bubliny rozvíjejí je řečové ústrojí a orální motorika. Jednoduše řečeno, to že se dítě učí špulit pusu, dát jazyk dozadu nebo fouknout správným stylem, pomáhá rozvíjet a ovládat svaly v oblasti úst, což vede k rozvoji mluvení a vyslovování. Řeč úzce souvisí s kognicí, tedy s myšlením. To, že dětem popisujete, kudy a jak letí bublina, bublinám máváte a mluvíte na ně, působí rozvoj myšlení u dětí. Představte si, že dětem říkáte například: "Hele, velikánská bublina", "Teda, ta letí rychle", "podívej se před sebe, tam je! Praskni jí!" To vše učí děti přemýšlet, spojovat slova a myšlenky.
Podstatná část, kterou bubliny pomáhají rozvíjet je hrubá motorika, tedy obecně pohyb. Dítě často nejenom sleduje bubliny, ale také za nimi běhá, natahuje se po nich, skáče, hází předměty, tleská, kope a natahuje se na špičky. To vše pomáhá dítěti uvědomovat si vlastní části těla, jako jsou noha, ruka, loket, oko a jiné.
Nesmíme ale také zapomenout na oblasti člověka, které nesouvisejí jen s tělem jako takovým. Obrovským benefitem pouštění bublin je socializace a komunikace dětí. Děti dokonce rádi sledují, jak pouští bubliny někdo jiný a jsou ochotné se do hry přidat. Bubliny pomáhají dítěti lépe a hluboce dýchat, ať už je to foukáním do bublifuku nebo lapáním dechu při hře a skotačení. Objevují se i psychologické názory o tom, že bublifuk pomáhá uvolňovat napětí a stres. Dokonce někteří tvrdí, že relaxováním u bublin může docházet k pomalému zbavování se úzkostí. Tohle jsou dokonce oblasti i pro nás dospělé, které by nám trochu prospěly, nemyslíte?
Co nám z toho vyplývá? Vezměte prostě bublifuk a začněte bublat a radujte se :). Vy se nejen odreagujete a odpočinete si, ale i přinesete radost dětem. A navíc... navíc pomůžete dětem rozvíjet jejich jemnou i hrubou motoriku a u některých třeba probudíte touhu po vědeckém poznání.
Váš bublinář Daniel